Europa Nostra / European Heritage Award 2023 pro Parostrojní pivovar Lobeč 05.10.2023

A protože dobrých zpráv není nikdy dost, jednu z těch výtečných přinášíme nyní. 28.9.23 na slavnostním večeru v italských Benátkách převzali manželé Prouzovi nejprestižnější evropské ocenění v oblasti kulturního dědictví, cenu Europa Nostra / European Heritage Award 2023, za projekt záchrany a oživení technické památky Parostrojního pivovaru v Lobči.

Jsme hrdí na to že Parostrojní pivovar v Lobči patří mezi památky sdružené v Asociaci Nestátních Otevřených PAmátek, z.s. (ANOPA). Touto cestou gratulujeme manželům Prouzovým ke krásnému úspěchu.

A jak se k ocenění vyjádřil architekt Pavel Prouza?

„O ocenění se v letošním ročníku ucházelo 224 projektů z 34 evropských zemí. Odborná porota v pěti kategoriích v červnu rozhodla o ocenění 30 projektů z 21 zemí. Pivovar Lobeč byl oceněn v hlavní kategorii Conservation & Adaptive Reuse spolu se skvělými projekty realizovanými např. v Kodani, Paříži, Benátkách, Vilniusu, Krakově a Funchalu. Náš projekt tak po několika letech mezi vítězi reprezentuje Českou republiku (oceněna byla rotunda sv. Václava v roce 2018 a areál v Kuksu v roce 2017).

Zároveň bylo včera oznámeno, že Pivovar Lobeč zaujal veřejnost napříč Evropou, v anketě Public Choice získal třetí nejvyšší počet hlasů.“

Ceremonie se odehrála na ostrově Lido v Palazzo del Cinema. Na slavnostní ceremonii do Benátek přijela z České republiky manžele Prouzovi podpořit delegace Národního památkového ústavu v čele s generální ředitelkou paní Naďou Goryczkovou a viceprezident organizace Europa Nostra pan Petr Svoboda.

Více než 15 let pracovali architekti Jana a Pavel Prouzovi na záchraně a oživení lobečského pivovaru s bohatou historií sahající před rok 1586.

Europa Nostra je panevropská federace pro kulturní dědictví. Byla založena v roce 1963 v Itálii. Má sídlo v Haagu a v Bruselu a je konzultačním partnerem UNESCO. Operuje v 50 evropských zemích a má více jak 250 členských organizací. Cílem Europy Nostry je propagace kulturních a historických hodnot Evropy nejširší veřejnosti a lobbing za kulturu v politických sférách. Každoročně spolu s Evropskou komisí uděluje Europa Nostra cenu za nejlepší počin v oblasti péče o kulturní dědictví.

 

         

Odběr novinek

Zajímá Vás, co se u nás v ANOPA děje nového?
Přihlaste se k odběru našich novinek.
Budete to vědět jako první!

Váš prohlížeč (Internet Explorer) je zastaralý.

Již nevydává pro systém Windows žádné aktualizace. Stáhněte si jeden z těchto aktuálních, svobodných a vynikajících prohlížečů: